Wozniacki a pierdut finala de la Stuttgart

Nemţoaica Julia Goerges a produs cea mai mare supriză la Marele Premiu de tenis de la Stuttgart! Georges a bătut-o pe numărul 1 mondial şi principala favorită a competiţiei, daneza Caroline Wozniacki, în două seturi: 7-6, 6-3. Goerges este prima jucătoare de tenis de origine germană care se impune la Stuttgart după triumful Ankei Huber din 1994.
Daneza Caroline Wozniacki pleca drept mare favorită în finala Marelui Premiu de tenis de la Stuttgart, dar a dezămagit printr-o evoluaţie palidă. În primul set tânăra Julia Goerges a fost mai determinată şi s-a impus la tie-break cu 7-6, susccesul dând numeroşilor săi susţinători de pe Porsche Arena speranţe că favorita lor poate cuceri trofeul.
Goerges a început încrezător şi setul al doilea şi după două game-uri disputate conducea cu 2-0. După o cursă impresionantă pe zgură şi 38 de lovituri câştigătoare faţă de cele nouă ale lui Wozniacki, Goerges şi-a mărit avantajul şi avea 4-1 pe tabelă, când daneza a părut a-şi reveni. Tot nemţoica a fost însă cea care a avut cuvântul decisiv şi a învins cu 6-3. Goerges şi-a adjudecat astfel al doilea trofeu important din carieră.