Wayne Rooney a debutat în forţă pentru DC United Washington în Major League Soccer

Fotbalistul englez Wayne Rooney a debutat în forţă pentru DC United Washington în Major League Soccer! Acesta a contribuit la două goluri, iar echipa sa a câştigat cu 3-1 partida cu Vancouver Whitecaps.

Cel mai bun golgheter all-time a reprezentativei Angliei a început meciul pe banca de rezervă şi a fost introdus în teren abia în minutul 58.

La scurt timp după apariţia pe gazon Rooney a participat al acțiunea ofensivă în urma căreia Paul Arriola a dublat avantajul grupării din capitala Statelor Unite ale Americii.

Atacantul venit de la Everton a ieşit din nou în evidenţă în minutul 80, când i-a pasat aceluiaș Arriola, care a ridicat scorul la 3-0 după un şut splendid de la distanţă.

Vancouver Whitecaps a redus din handicap în cel de-al patrulea minut de prelungiri prin Alphonso Davies.

În pofida victoriei, DC United rămâne ultima clasată în Conferinţa de Est din MLS, cu 14 puncte după 15 meciuri disputate.