Vitalie Damaşcan, DECISIV la SITTARD. Fotbalistul moldovean a marcat două goluri

Fotbalistul moldovean Vitalie Damaşcan a fost eroul Fortunei Sittard în meciul de acasă cu Waalwijk în etapa a 17-a a campionatului olandez din Eredivizie. Atacantul "tricolor" a înscris două goluri și echipa sa a câştigat cu 3-2.

Iniţial internaţionalul moldovean a egalat în ultimul minut al primei reprize în momentul în care gazdele erau conduse cu 1-2.

Apoi, Damaşcan a ieşit din nou la rampă în minutul 58, când a marcat cu capul pentru 3:2 și a adus victoria grupării sale. Este al 5-lea său gol în actuala ediţie de campionat.

" - Putem spune că eşti jucătorul meciului?
- Mulţumesc! Este plăcut să aud asemenea cuvinte. Sunt foarte fericit că am obţinut cele 3 puncte. Într-adevăr, a fost un succes foarte important pentru noi.", a declarat Vitalie Damaşcan, atacant Fortuna Sittard.

Vitalie Damaşcan a fost înlocuit în minutul 77. Un alt internaţional moldovean de la Fortuna Sittard, portarul Alexei Coşelev, a fost în teren pe toată durata partidei.