Ultima etapă a Campionatul Mondial de Triathlon s-a desfăşurat în condiţii extreme

Ultima etapă a Campionatul Mondial de Triathlon s-a desfăşurat în condiţii extreme. Pe toată durata competiţiei din Japonia a plouat torenţial, iar participanţii au avut parte de un traseu infernal.

Unul dintre concurenţi, Johnny Brownlee, a demonstrat că, totuși, ploaia nu este un obstacol. Vicecampionul olimpic de la Rio de Janeiro a fost implicat într-un accident. El a căzut şi s-a lovit cu bicicleta de gardul de protecţie.

Acest lucru însă nu l-a oprit din cursă! Brownlee a luat bicicleta în spate şi a ajuns până la linia de sosire în proba de cilclism.

Cursa a fost câştigată de Mario Mola. Spaniolul a fost cronometrat cu o oră 48 de minute şi 15 de secunde după ce a parcurs 750 de metri înot, cinci kilometri în alergare şi 20 de kilometri cu bicicleta.