ŢSKA Moscova a câştigat derby-ul capitalei cu Lokomotiv în Campionatul Rusiei

ŢSKA Moscova, echipa antrenată de Leonid Sluţki, s-a impus în meciul din etapa a opta cu scorul de 1-0, cu Lokomotiv.

ŢSKA Moscova şi-a revenit după înfrângerea categorică de miercuri din grupele Ligii Campionilor, atunci când a pierdut cu 1-5 în faţa formaţiei AS Roma. Campioana Rusiei a învins în derby-ul Moscovei gruparea Lokomotiv cu scorul de 1-0 şi a obţinut a treia victorie consecutivă în Premier Liga.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Ahmed Musa în prima repriză, care a înscris după o pasă a lui Seydou Doumbia. Imediat după pauză, Lokomotiv a reuşit să marcheze prin Corluka, însă arbitrul nu a validat golul pe motiv de offside.

Mai târziu, Musa şi-a putut trece în cont dubla după ce a scăpat singur cu portarul, însă Guillerme şi-a salvat echipa. Lokomotiv nu a mai învins în ultimele cinci etape, fiind abia pe locul 10.

În celelalte meciuri ale etapei, Spartak Moscova a remizat surprinzător pe teren propriu cu Terek Groznîi, scor 1-1, iar Kuban Krasnodar a învins Rubin Kazan cu 2-1.

Etapa a opta a Campionatului Rusiei se va încheia luni cu două meciuri. Amkar Perm va juca pe teren propriu cu FC Krasnodar, în timp ce Dinamo Moscova va întâlni gruparea Torpedo Moscova.