ŢSKA, LIDER ÎN EUROLIGĂ. Moscoviţii au câştigat cu 85-59 partida cu Ţrvena Zvezda

ŢSKA Moscova a devenit lider solitar în Euroliga de baschet masculin după ce a spulberat în deplasare formaţia sârbă Ţrvena Zvezda Belgrad cu scorul de 85-59.

Susţinuţi din tribune și de tensimanul Novak Djokovic, baschetbaliștii sârbi nu au avut nicio replică în faţa oaspeților, care au preluat din start conducerea pe tabela de marcaj și și-au amplificat metodic avantajul. ŢSKA a înregistrat a şasea victorie în cele şapte etape disputate.

Reeditarea finalei ediției trecute a Euroligii s-a produs la Istanbul, unde deţinătoarea titlului, Fenerbahce, a pierdut în over-time cu 83-90 în fața echipei elene Olympiacos Pireu.

Cea mai echilibrată partidă a serii s-a jucat în Spania. Formaţia italiană Olimpia Milano a avut nevoie de două reprize de prelungiri pentru a învinge finalmente cu 103-98 pe Valencia Basket.

Jucătorul decisiv a fost americanul Curtis Jerrells care a înscris 30 de puncte.

Într-un alt meci, Brose Bamberg a dispus cu 84-81 de Barcelona după ce pierduse primul sfert cu 26 de puncte diferență, 12-38.
Nemţii însă au reuşit să revină, să câștige următoarele 3 reprize şi să obţină victoria.