TÂRG DE PRODUSE NATURALE, redeschis în Capitală. Ce producători sunt şi CÂND se va desfăşura iarmarocul

Cei care sunt în căutare de produse naturale le pot găsi la târgul EcoLocal redeschis în sectorul Buiucani al Capitalei. Producătorii au venit cu tot felul de bunătăţi: pâine, condimente, fructe uscate, cereale sau dulciuri, toate naturale.
Tatiana Bîcova a venit de la Comrat cu mirodenii făcute după reţete moştenite de la bunici, dar care dau un gust deosebit de natural bucatelor.
"Bunica mea era pasionată de condimente, cealaltă, la fel, condimenta foarte mult mâncarea. Acum 20 de ani, împreună cu soţul meu, am început să strângem fire, să le uscăm şi să le combinăm. Această pasiune s-a transformat într-o afacere", a povestit producătorul autohton, Tatiana Bîcova.
"Fără chimicale, desigur că sunt mai gustoase mirodeniile. Aici e tot natural, ardeiul, condimentele pentru sarmale".
O supriză pentru vizitatorii târgului sunt dulciurile vegane, făcute fără lapte, făină albă, zahăr sau ouă.
"Zahărul îl înlocuim cu miere, sirop de agave, stevie. În loc de laptele obişnuit, folosim lapte de cocos, unt de cocos", a menţionat producătorul autohton, Alexandr Bostan.
Iar Nadeja Gore a venit la iarmaroc cu tot felul de verdeţuri crescute după cerinţele eco. De astfel, produsele ei vor fi în curând certificate. Femeia spune că a muncit 20 de ani alături de familie pentru a obţine acest succes.
"Condiţiile ECO sunt un concept, o schimbare completă a mentalităţii, îndeplinirea cerinţelor de a fi bun şi cu solul, şi cu apa şi cu oamenii din jur", a spus producătorul autohton, Nadejda Gore.
Cu delicii sănătoase au venit şi alţi producători.
"Sunt nişte produse inovative. De exemplu, facem pulbere sau pudră de măcieş cu diferite adaosuri: cu cruce de nucă, cu zmeură, cu măr, cu aronie. Puteţi să le folosiţi şi în formă amestecată cu mere, în musli dimineaţa sau în terciurile pregătite pentru copii", a afirmat producătorul, Aneta Ganenco.
"Degrabă sunt doi ani jumătate de când facem uleiuri presate la rece. Cum este sămânţa, doar o presăm, fără adaosuri, fără nimic", a spus producătorul autohton, Lilian Bejanu.
Cumpărătorii nu s-au zgârcit şi s-au întors acasă cu sacoşele pline.
- Ce aţi cumpărat?
- Paste şi migdale. Înţelegem mediul în care trăim şi respectiv, alegem produsele eco.
"Am cumpărat vişină uscată. Acum au venit aşa antreprenori tineri care altfel privesc produsele care sunt aici ....altfel decât erau odată, uscate pe lozniţă, cu fum. Acum au cu totul alte metode".
"Ce am luat, bomboane din fructe uscate, pasta, dulciuri şi pentru copii, cereale şi mai urmează să mai luăm câte ceva".
Târgul EcoLocal este la a treia ediţie şi va fi deschis în fiecare sâmbătă.