Simona Halep, victorie dramatică în turneul WTA din Dubai. Românca a învins-o pe Ons Jabeur din Tunisia

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a început cu o victorie dramatică turneul WTA din Dubai. Constănţeanca, numărul 2 mondial, a învins-o pe Ons Jabeur din Tunisia, scor 1-6, 6-2, 7-6 în optimile de finală ale competiţiei.

Halep, care nu a mai jucat din ianuarie, când a pierdut în semifinalele turneului Australian Open, a condus cu 4-1 în setul decisiv, însă adversara a revenit în forţă. S-a ajuns la tiebreak, în care Halep a fost la un pas de eliminare. Jabeur a condus cu 7-6 şi a avut o minge de meci, dar româncă s-a opus.

Halep s-a impus cu 9-7 la tiebreak şi s-a calificat în sferturile de finală, unde o va înfrunta pe bielorusa Arina Sabalenka, numărul 13 mondial.

Tenismena română a câştigat turneul de la Dubai în 2015.