Serghei Marghiev a obţinut prima medalie pentru Moldova la Universiada Mondială din Taipei

Atletul moldovean, Serghei Marghiev, a obţinut prima medalie pentru Moldova la Universiada Mondială din Taipei. Sportivul a cucerit bronzul la proba aruncarea ciocanului.

Marghiev s-a clasat pe locul trei cu o performanţă de 74,98 de metri.

Atletul din ţara noastră a fost depăşit de Pavel Bareisha din Belarus, care a câştigat medalia de argint şi de polonezul Pawel Fajdek, care a terminat concursul pe primul loc.

Lotul Republicii Moldova la Universiada Mondială este alcătuit din 13 sportivi la 5 genuri de sport.

După Marghiev, al doilea cel mai bun rezultat l-a obţinut judocanul Dorin Goţonoagă, care a ocupat locul cinci.

Universiada de vară este o competiție internațională organizată pentru sportivii studenți.

Ediţia din acest an se va încheia pe 31 august. La eveniment participă aproximativ 10 mii de sportivi din 170 de ţări.