Semifinală incredibilă în Cupa Italiei! Juventus a lăsat Internazionale fără apel

Internazionale a reuşit să întoarcă rezultatul din meciul-tur cu Juventus, însă a ratat calificarea în finală în urma loviturilor de departajare.

Învinsă cu 3-0 la Torino, în prima manşă, Internazionale s-a impus cu acelaşi scor pe Giuseppe Meazza.

Interul şi-a început spectaculosul come-back încă din minutul 16, când croatul Brozovic l-a învins pe Neto cu un şut plasat de la marginea careului.

Speranțele tiffozilor "nerazzurri" au prins contur la patru minute de la reluare, când un alt croat, Perisic, a înscris din apropiere pentru 2-0.

Gazdele au majorat scorul la 3-0 cu 8 minute înainte de finalul timpului regulamentar, când același Brozovic a transformat un penalty obținut de brazilianul Eder.

Disputa a ajuns astfel în prelungiri, însă cele două echipe nu au mai reuşit să înscrie. Astfel, soarta calificării s-a decis în seria de penalty-uri.

Torinezii au marcat toate cele cinci lovituri de la 11 metri, în timp ce la Inter a ratat argentinianul Palacio.

Juventus s-a impus cu 5-3 la penalty-uri şi va juca în finala Cupei Italiei cu AC Milan.

Cele două formaţii vor juca cu trofeul pe masă în data de 21 mai, pe Stadio Olimpico din Roma.