S-au desemnat câştigătorii la Campionatul Moldovei de vară la tenis de câmp între juniori

Cei mai buni tineri tenismeni din Moldova au fost aleşi. La cele nouă categorii de vârstă, cinci la masculin şi patru la feminin s-au întrecut peste 200 de sportivi în cadrul Campionatului Moldovei de vară. Pentru seniori competiţia abia a început şi se va încheia pe 15 septembrie.

În timpul finalelor jocul a fost întrerupt de o ploaie torenţială care i-a alungat pe sportivi de pe teren.

Competiţia a continuat însă după ploaie când s-au stabilit şi campionii.

Pe tabloul masculin la categoria de vârstă 10 ani locul 1 l-a ocupat Vasile Donţu, la 12 ani - Dan Baciu, la 14 - Maxim Bulat, la 16 - Timofei Uzun, iar la 18 ani - Maxim Duborenco. La feminin locul 1 la categoria de 10 ani l-a ocupat Vita Stamat, la 12 ani- Alexandra Zaicenco, la 14 ani - Ana Testimiţanu şi la 16 ani- Gabriela Porubin, categoria de 18 ani la feminin lipseşte.

Campionatul continuă cu întrecerile la seniori care se vor încheia pe 15 septembrie când va avea loc şi ceremonia de premiere a sportivilor.