REAL ȘI FENER, LÂNGĂ ȚSKA. Gruparea madrilenă a învins Baskonia cu 97-79

Real Madrid a obținut o nouă victorie în Euroliga de baschet. Într-o confruntare sută la sută spaniolă, deținătoarea trofeului a dispus pe teren propriu de Baskonia Vitoria-Gasteiz cu scorul de 97-79.

Cel mai bun jucător al madrilenilor a fost Sergio Llull. Baschetbalistul în vârstă de 30 de ani a acumulat 24 de puncte și a oferit 4 assist-uri.

Într-o altă partidă disputată la Kaunas, Zalgiris a fost învinsă de Fenerbahce Istanbul cu scorul de 82-75. Gruparea lituaniană a dominat ostilitățile în primele două sferturi și a condus la pauza mare cu 42-34.

Finalista ediției trecute a Euroligii a revenit motivată de la cabine și a reușit o spectaculoasă răsturnare de scor.

Grecul Kostas Sloukas a contribuit cu 20 de puncte la victoria grupării din Istanbul.

În alte confruntări, Anadolu Efes a dispus de BC Himki cu scorul de 85-84, iar Olimpia Milano a surclasat-o pe Olympiakos Pireu cu 99-75.