Radu Albot l-a învins în trei seturi pe australianul Nick Kyrgios în optimi de finală

Victorie imensă pentru Radu Albot la turneul ATP de la Delray Beach în Statele Unite. Tenismanul moldovean l-a învins în trei seturi pe australianul Nick Kyrgios în optimi de finală.

Albot, numărul 82 mondial, s-a impus lejer în primul set, scor 6-2. Kyrgios, clasat pe locul 64 în topul ATP, fost sfertfinalist la Australian Open și Wimbledon, a câștigat setul secund cu 6-3. În decisiv, moldoveanul a servit excelent, a făcut o dată break și a triumfat, scor 6-3.

Albot și-a asigurat un premiu de peste 16 mii de dolari. În sferturi, el va juca cu americanul Steve Johnson, tenisman clasat pe locul 34 în topul mondial.