PSG a demonstrat că este printre candidatele la trofeul UCL: 5-0 în meciul cu Celtic

Paris Saint-Germain a demonstrat că se află printre candidatele la câștigarea Ligii Campionilor. Echipa franceză s-a distrat la Glasgow cu Celtic, învingând cu 5-0 în partida inaugurală a grupei B.

Cele mai scumpe două transferuri din istoria fotbalului, Neymar şi Kylian Mbappe, au înscris primele două goluri pentru parizieni.

Până la pauză era deja 3-0, scor stabilit după penalty-ul transformat de Edinson Cavani.

În minutul 83 fundașul scoțienilor Mikael Lustig a deviat mingea în propria poartă, iar peste două minute Cavani a reușit o execuție spectaculoasă cu capul și a stabilit scorul final.

A început cu dreptul și Bayern Munchen. Campioana Germaniei a dispus acasă cu 3-0 de Anderlecht Bruxelles. Nemții au jucat, practic, tot meciul în superioritate numerică, jucătorul echipei belgiene Sven Kums fiind eliminat deja în minutul 11.

Cu același scor Manchester United a învins echipa elvețiană FC Basel în grupa A.

Tot în această grupă, ȚSKA Moscova a dispus cu 2-1 de Benfica Lisabona chiar pe terenul acesteia.