Performanţă remarcabilă pentru Moldova! Alexandrin Guţu a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice ale Tineretului

Performanţă remarcabilă pentru sportul moldovensc! La Buenos Aires, luptătorul de stil greco-roman Alexandrin Guţu a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice ale Tineretului.

În finala categoriei de greutate de până la 71 de kilograme Alexandrin l-a învins pe rusul Stepan Starodubţev. Până a ajunge în finală, Guțu i-a învins consecutiv pe columbianul Brandon Calle Perez și pe tunisianul Lamjed Maafi.

Tânărul sportiv şi-a trecut astfel în palmares al doilea titlu important: în luna iulie a anului curent el a devenit campion mondial printre cadeţi.

Guţu, care a fost portdrapelul Republicii Moldova la ceremonia de deschidere a Jocurilor, a obținut pentru delegația moldovenească a doua medalie de aur la Buenos Aires.

Câteva zile mai devreme, înotătoarea Tatiana Sălcuţan s-a clasat pe primul loc în proba de 200 metri spate.

La competiţiile din Argentina, ţara noastră este reprezentată de 17 sportivi în 10 discipline.