Paris Saint-Germain, de neoprit în Liga Campionilor. Francezii au obţinut a treia victorie în grupa A

Paris Saint-Germain este de neoprit în Liga Campionilor. Francezii au surclasat-o pe Club Brugge, în deplasare, scor 5-0, şi au obţinut a treia victorie din tot atâtea meciuri disputate în grupa A.

Elevii lui Thomas Tuchel conduceau la pauză graţie golului marcat de argentinianul Mauro Icardi după doar 7 minute de joc .Parizienii s-au descătuşat în repriza secundă. Introdus în teren în minutul 52, Kylian Mbappe a reuşit un hat-trick, iar Icardi şi-a mai trecut încă o dată numele pe lista marcatorilor.

PSG este liderul grupei cu 9 puncte acumulate. Pe locul doi se află Real Madrid, având cu cinci puncte mai puţine decât gruparea franceză. "Galacticii" au impus la Istanbul, scor 1-0, în meciul cu Galatasaray. Singurul gol a fost înscris în minutul 18 de Toni Kroos.

Finalista ultimei ediţii a Ligii Campionilor, Tottenham Hotspur, a făcut spectacol în partida de acasă cu Ţrvena Zvezda Belgrad din grupa B, câştigând cu un neverosimil 5-0. Harry Kane şi Heung-Min Son au marcat câte două goluri, iar Erik Lamela a punctat o dată.

Într-o altă partidă, Bayern Munchen s-a impus în deplasare cu 3-2 în faţa grecilor de la Olympiacos Pireu. Eroul meciului a fost atacantul bavarezilor, Robert Lewandowski, care şi-a trecut în cont o dublă.

În grupa C, Manchester City a spulberat-o pe teren propriu cu 5-1 pe Atalanta Bergamo. Conduşi din minutul 28, englezii s-au dezlănţuit, lăsându-i fără replică pe oaspeţi. Sergio Aguero a marcat două goluri, iar Raheem Sterling - trei.

City a acumulat un număr maxim de puncte în cele 3 etape şi este liderul grupei. Şahtar Doneţk şi Dinamo Zagreb împart locurile 2 şi 3, având câte 4 puncte la activ. Partida directă dintre cele două echipe, disputată la Harkov, s-a terminat la egalitate, scor 2-2.

În grupa D, Juventus a învins-o la Torino cu 2-1 pe Lokomotiv Moscova. Italienii au smuls cele 3 puncte, datorită golurilor marcate de Paulo Dybala în minutele 77 şi 79.

O victorie chinuită a obţinut şi Atletico Madrid. Spaniolii au dispus pe Wanda Metropolitano de Bayer Leverkusen, scor 1-0. Alvaro Morata a fost autorul golului decisiv în minutul 78. Atletico şi Juventus împarte primele două locuri în grupa D.