Palmeiras Sao Paulo, tot mai aproape de sferturile de finală ale Copei Libertadores

Palmeiras Sao Paulo este cu un picior în sferturile de finală ale Copei Libertadores, cea mai importantă competiţie inter-cluburi din America de Sud. Gruparea braziliană, condusă de celebrul antrenor Luiz Felipe Scolari, a câştigat în deplasare cu 2-0 prima manşă a confruntării cu echipa paraguayană, Cerro Porteno Asuncion.

Miguel Borja a marcat ambele goluri ale oaspeţilor.

Cu acelaşi scor s-au impus şi argentinienii de la Atletico Tucuman în partida cu formaţia columbiană Atletico Nacional Medellin.

Leandro Diaz a deschis scorul în minutul 7, după o gafă uriaşă comisă de portarul advers iar Guillermo Acosta a închis tabela în minutul 71.

Meciul dintre formaţiile argentiniene Racing Club Avellaneda şi River Plate Buenos Aires s-a terminat fără goluri.

Manşele retur sunt programate pentru 30 august.