O tânără care urmat un tratament cu antibiotice s-a trezit cu ARSURI PE 90% DIN CORP

Alergia la antibiotice i-a provocat unei femei din Franţa arsuri grave pe 90% din suprafaţa corpului. Camille Lagier i s-a administrat penicilină pentru tratarea inflamaţiei amigdalelor. Anterior, acest antibiotic nu i-a provocat reacţii adverse, însă de această dată au apărut erupții cutanate pe spate, iar ochii au început să o irite, scrie Daily Mail.

Deoarece starea femeii de 29 de ani se agrava, părinţii au dus-o la spital. 

Medicii au diagnosticat-o cu sindromul Lyell sau necroza epidermală toxică. De obicei, pacienţii diagnosticaţi cu acest sindrom au febră ridicată, apar erupţii pe piele, apoi apar bule mari, care se sparg şi ulterior apar leziuni grave ale pielii. Este posibilă chiar şi moartea pacientului.

Din Avignon, Lagier a fost transferată într-o reanimare pentru arşi în Marsilia. A petrecut trei săptămâni în spital.

"Nu există nici un medicament pentru sindromul Lyell, numai morfină pentru a înăbuși durerea teribilă", spune ea.

"Am fost bandajată din cap până în picioare, deoarece 90% din piele a fost acoperită cu arsuri de gradul doi".

În plus, i-au fost afectate limba și traheea. Câteva zile Camille nu a putut vorbi.

Acum Camille Lagier are un blog în care vorbeşte despre tratamentul său. Femeia speră că astfel va putea ajuta și alte persoane care suferă de aceeași boală.

"Nu voi avea niciodată pielea normală, am încă multe cicatrici, dar îmi amintesc în fiecare zi că am câștigat", scrie ea.

Pe aceeaşi temă

Lasă un comentariu