Noi distincţii de stat. Cine şi pentru ce merite au fost decoraţi de preşedintele Nicolae Timofti (FOTO)

În semn de profundă gratitudine pentru contribuţia la actul de proclamare a Republicii Moldova ca stat suveran, independent şi democratic, prin decret prezidenţial, şeful statului Nicolae Timofti a înmânat mai mai multe distincţii de stat unui grup larg de cetăţeni ai ţării din diferite domenii sociale. 

Pentru contribuţia la obţinerea independenţei Republicii Moldova, opunerea rezistenţei regimului totalitar comunist de ocupaţie, pentru curaj şi spirit patriotic, Nicolae Timofti a oferit următoarele distincţii. 

"Ordinul Republicii:

Ilia TROMBIŢCHI, deputat în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a douăsprezecea – semnatar al Declaraţiei de Independenţă.

Cu profundă recunoştinţă faţă de persoanele, care au opus rezistenţă regimului totalitar comunist de ocupaţie şi care, pentru verticalitatea, curajul şi spiritul patriotic de care au dat dovadă, au fost condamnate la moarte sau la privaţiune de libertate, s-a conferit

"Ordinul Republicii", post-mortem, regretatului Ioan ANDREEV.

Prin decrete ale preşedintelui Nicolae Timofti, în semn de înaltă apreciere a meritelor deosebite faţă de stat, pentru muncă îndelungată şi prodigioasă în domeniile respective de activitate şi înaltă măiestrie profesională, s-au conferit distincţii de stat ale Republicii Moldova:

"Ordinul Republicii":

DIACOV Dumitru, deputat în Parlament;

PETRACHE Ştefan, interpret de muzică uşoară;

SEVEROVAN Mihai, preşedinte al Asociaţiei Patronale a Serviciilor Publice;

Ordinul "Credinţa Patriei" clasa III:

DABIJA Ana, director al Departamentului Instituţiilor Penitenciare;       

Ordinul "Gloria Muncii":

BOJESCU Oltiţa, ex-director al creșei-grădiniță nr.100 "Îngeraşul" din municipiul Chişinău;

BORŞEVSCHI Pavel, paroh al Bisericii "Sfântul Mare Mucenic Dumitru" din municipiul Chişinău;

BULGARU Maria, profesor universitar la Universitatea de Stat din Moldova; 

CODREAN Valeriu, secretar interimar al Preturii sectorului Buiucani al municipiului Chişinău;

DOBROVOLSCAIA Lidia, specialist principal la Pretura sectorului Buiucani al municipiului Chişinău;

FILIP Gheorghe, manager general al SA "Cris Max", raionul Criuleni;              

KAREŢKI Mihail, şef de secţie la Institutul Municipal de Proiectări "Chişinău proiect";       

LUNGU Vasile, şef de direcţie la Întreprinderea de Stat "Protecţia Solurilor şi Îmbunătăţiri Funciare" ;

MARANDIUC Aculina, director adjunct al Colegiului Naţional de Medicină şi Farmacie "Raisa Pacalo";             

MĂRGINEANU Ion, director al Întreprinderii Municipale „Infocom”, Chişinău;

MUNTEANU Svetlana, vicedirector general al Agenţiei de Stat pentru Proprietatea Intelectuală;

NAGORNEAC Serghei, director al Institutului de Geodezie, Prospecţiuni Tehnice şi Cadastru „INGEOCAD”;   

OVDII Maria, şef de direcţie la Agenţia Relaţii Funciare şi Cadastru;       

PASCARI Victor, inginer-şef al Societăţii pe Acţiuni "Răut", municipiul Bălţi; 

PASLARI Maria, rector interimar al Universităţii de Stat "Grigore Ţamblac" din Taraclia;  

POPA Andrei, rector al Universităţii de Stat „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Cahul;

TANAS Alexandru, director al Agenţiei de Presă „Infotag”;

Medalia "Meritul Militar":

LÎSÎI Pavel, şef de serviciu în Batalionul de Gardă, Ministerul Apărării;  

Medalia "Meritul Civic":   

AXENTII Victor, decan la Universitatea de Stat "Bogdan Petriceicu Hasdeu" din Cahul;     

BORIMECICOV Ivan, regizor al Teatrului Municipal "Smeşen petâk" din oraşul Taraclia;           

BUZU Olga, şef de serviciu la Agenţia Relaţii Funciare şi Cadastru;        

CABA Nadejda, şef de direcţie la Întreprinderea de Stat "Protecţia Solurilor şi Îmbunătăţiri Funciare";            

CELAN Larisa, vicepreşedinte al Societăţii Orbilor din Moldova;  

CIOBANU Vladimir, fost şef de direcţie la Agenţia Relaţii Funciare şi Cadastru;

COJUHARI Ana, şef de secţie la Colegiul Naţional de Medicină şi Farmacie "Raisa Pacalo";

COBÎLEANSCHI Svetlana, director adjunct al Colegiului Naţional de Medicină şi Farmacie "Raisa Pacalo";   

CORNEA Sergiu, prorector al Universităţii de Stat "Bogdan Petriceicu Hasdeu" din Cahul;

DADU Vasile, şef de sector la Asociația de Gospodărire a Spațiilor Verzi, Chişinău;

DRUMOV Vasile, prorector al Universităţii de Stat "Bogdan Petriceicu Hasdeu" din Cahul;

ENI Pavel, director de filială la Combinatul Servicii Funerare, Chişinău; 

GÎNJU Valeriu, vicedirector al Întreprinderii de Stat "Cadastru";

GROSU Gheorghe, manager în domeniul cinegetic al subdiviziunii teritoriale Ialoveni a Societăţii Vânătorilor şi Pescarilor; 

ISPIR Ion, şofer în Parcul urban de autobuze, Chişinău;

JOVMIR Tudor, expert principal al Agenţiei de Stat pentru Proprietatea Intelectuală;

MELENTIEVA Nadejda, specialist principal în cadrul Departamentului Instituţiilor Penitenciare;

MISTREANU Vasile, vicepretor al sectorului Buiucani al municipiului Chişinău;      

PĂDURE Fiodor, şef al filialei din Soroca a Întreprinderii de Stat "Protecţia Solurilor şi Îmbunătăţiri Funciare";

ROŞCA Tamara, şef de serviciu la Pretura sectorului Buiucani al municipiului Chişinău;

SURUCEANU Gheorghe, şef de direcţie la Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene;

ŞLIC Vasilii, lăcătuş la Societatea pe Acţiuni "Răut", municipiul Bălţi;

ŞTERBEŢ Mihail, manager în domeniul cinegetic al subdiviziunii teritoriale Hâncești a Societăţii Vânătorilor şi Pescarilor;

VICOL Iulia, prorector al Universităţii de Stat "Bogdan Petriceicu Hasdeu" din Cahul;

Titlul onorific "Artist al Poporului":                

DRĂGAN Dida, interpretă de muzică uşoară (România);

Titlul onorific "Maestru al Literaturii":

RUDEAGHINA Olesea, preşedinte al Asociaţiei Scriitorilor Ruşi din Republica Moldova;   

Titlul onorific "Om Emerit":

BARBĂ Ludmila, redactor coordonator la Compania "Teleradio-Moldova";

CERVENCOV Nicolai, profesor universitar la Universitatea de Stat "Grigore Ţamblac" din Taraclia;    

CONDREA Silviu, şef de secţie la Centrul Republican de Diagnosticare Medicala      

TODERAŞ Ion, director al Institutului de Zoologie;       

Titlul onorific "Artist Emerit":      

CEBAN Vasile, artist instrumentist în Orchestra Prezidenţială;

GRADINAR Ruslan, şef de grupă în orchestra aerofonă din Orchestra Prezidenţială.          

IVANCIUC Vasilii, conducător artistic al fanfarei din oraşul Ceadâr-Lunga;

VESTE Veaceslav, dirijor al Orchestrei Prezidenţiale.

Pe aceeaşi temă

Lasă un comentariu