Nebunie la Torino! Sute de suporteri au sărbătorit pe străzile oraşului titlul de campioană cucerit de Juventus

"Sper să câştigăm şi al nouălea şi al zecelea titlu apoi şi al unsprezecelea. Sper că celelalte cluburi vor continua să sufere."

"Cred că echipa are nevoie de jucători noi. Trebuie să vină fotbalişti tineri."

A fost al optulea titlu consecutiv câştigat de torinezi şi al 35-lea din istoria clubului. Este o performanţă fără precedent în istoria Seriei A.

Elevii lui Massimiliano Allegri şi-au asigurat titlul cu 5 etape până la încheierea campionatului. În cea de-a 33-a etapă din Serie A, Juventus s-a impus la Torino în faţa Fiorentinei cu scorul de 2-1.

Clubul din Florenţa a deschis scorul în minutul 6 prin sârbul Nikola Milenkovic. Brazilianul Alex Sandro a restabilit egalitatea în minutul 37.

German Pezella, fundaşul oaspeţilor a fost ghinionistul reprizei secunde. Fotbalistul argentinian a deviat nefericit balonul în propria poartă.

Torinezii au 87 de puncte, în timp ce echipa de pe locul doi, Napoli, are 67 de puncte, astfel că nu o mai poate depăşi pe Juventus în cele şase meciuri pe care le mai are de jucat.