Naţionala de tineret a Moldovei a obţinut prima victorie în preliminariile Campionatului European

Naţionala de tineret a Moldovei a obţinut prima victorie în preliminariile Campionatului European din 2017. Tinerii tricolori au învins la Orhei reprezentativa similară a Muntenegrului cu scorul de 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Dan Spătaru în minutul 31.

Moldova a încheiat partida în inferioritate numerică. Artiom Puntus, jucătorul care a intrat în teren în repriza a doua, a fost eliminat în prelungiri după ce a primit al doilea galben.

Scorul nu s-a mai schimbat până la finalul meciului, astfel antrenorul român, Dănuţ Oprea a debutat cu victorie pe banca tehnică a naţionalei de tineret.

Echipa noastră are patru puncte în grupa 1, după tot atâtea meciuri disputate în această campanie preliminară, şi a urcat pe locul trei.

Naţionala de tineret va juca următorul meci din preliminarii cu Letonia. Partida va avea loc pe 11 octombrie, la fel la Orhei.