Miami Heat a învins San Antonio Spurs, în cel de-al şaselea meci din finala NBA

Miami Heat a egalat cu emoţii scorul în finala NBA cu San Antonio Spurs. LeBron James şi compania au învins abia în overtime în cel de-al şaselea meci din serie, scor 103-100. După acest succes, scorul general a devenit 3-3, iar campioana se va decide pe 20 iunie.

Spurs a jucat senzaţional în sferturile doi şi trei, câştigându-le pe ambele la scor. Miami şi-a revenit în ultima parte a meciului şi a egalat scorul la general, 95-95, iar câştigătorul urma să se stabilească în overtime.

Meciul a avut nevoie de o singură repriză de cinci minute suplimentară. La scorul de 100-99 pentru Spurs, LeBron James a reuşit să marcheze o dată, iar Ray Allen a transformat două aruncări de pedeapsă. Scor final 103-100.

Astfel, Miami a reuşit să egaleze din nou în seria finală, iar campioana din NBA se va stabili în al şaptelea meci, programat pe 20 iunie, în Florida.