Lista probabilă a viitorilor deputaţi în Parlamentul Republicii Moldova. Cine sunt aceștia și din ce partide

În 24 februarie 2019 a avut loc scrutinul pentru alegerea Parlamentului și referendumul republican consultativ privind micșorarea numărului de deputați de la 101 la 61 și înlocuirea mandatului reprezentativ al acestora cu cel imperativ.

Potrivit datelor preliminare, rata de participare la votare a cetățenilor a fost de 49.22%, fiind cea mai joasă de la declararea independenței Republicii Moldova.

Potrivit alegeri.md, aceasta este lista preliminară a deputaţilor care au intrat în Parlament:

Deputaţi ai Partidul Socialiștilor de pe circumscripţia naţională:

  1. Ion Ceban
  2. Eduard Smirnov
  3. Bogdat Țîrdea
  4. Ivanna Koksal
  5. Alla Dolinţă
  6. Victor Gaiciuc
  7. Vladimir Golovatiuc
  8. Adela Răileanu
  9. Corneliu Furculiţă
  10. Victor Bologan
  11. Vladimir Odnostalco
  12. Radu Mudreac
  13. Vladimir Țurcan
  14. Ivan Zabunov
  15. Petru Burduja
  16. Oleg Teterea
  17. Tatiana Cunețchi
  18. Gaik Vartanean   
 Deputaţi socialişti din circumscripţia uninominală:
  1. Zinaida Greceanîi
  2. Irina Lozovan
  3. Vladimir Mizdrenco
  4. Alla Pilipețcaia
  5. Alexandr Usatîi
  6. Alexandr Nesterovschi
  7. Oleg Savva
  8. Oleg Lipskii
  9. Vasile Bolea
  10. Vlad Batrîncea
  11. Adrian Lebedinschi
  12. Grigore Novac
  13. Alexandru Jolnaci
  14. Chiril Tatarlî
  15. Alexandr Suhodolski
  16. Fiodor Gagauz
  17. Gheorghii Para
Deputaţi Partidului Democrat de pe circumscripţia naţională
  1.  Andrian Candu
  2. Constantin Botnari
  3. Monica Babuc
  4. Vasile Bîtca
  5. Serghei Sîrbu
  6. Vladimir Cebotari
  7. Vladimir Andronachi
  8. Otilia Drăguțanu
  9. Svetlana Rotundu
  10. Violeta Ivanov
  11. Angel Agache
  12. Vladimir Vitiuc
  13. Igor Vremea
Deputaţi ai Partidului Democrat de pe circumscripţia uninominală:
  1. Oleg Sîrbu
  2. Ion Leucă
  3. Corneliu Padnevici
  4. Eugeniu Nichiforciuc
  5. Gheorghe Brașovschi
  6. Eleonora Graur
  7. Nicolae Ciubuc
  8. Ludmila Guzun
  9. Vladimir Plahotniuc
  10. Pavel Filip
  11. Alexandru Jizdan
  12. Grigore Repeșciuc
  13. Alexandru Botnari
  14. Ghenadie Buza
  15. Dumitru Diacov
  16. Efrosinia Grețu
  17. Elena Bacalu

Deputaţi din Blocul ACUM de pe circumscripţia naţională

  1. Alexandru Slusari
  2. Igor Grosu
  3. Igor Munteanu
  4. Octavian Țîcu
  5. Liliana Nicolaescu-Onofrei
  6. Sergiu Litvinenco
  7. Chiril Moțpan
  8. Dinu Plîngău
  9. Oazu Nantoi
  10. Radu Marian
  11. Doina Gherman
  12. Arina Spătaru
  13. Veronica Roșca
  14. Stela Macari
Deputaţi al Blocului ACUM de pe circumcripţia uninominală:
  1. Maria Ciobanu
  2. Lilian Carp
  3. Liviu Vovc
  4. Inga Grigoriu
  5. Iurie Reniță
  6. Vladimir Bolea
  7. Dan Perciun
  8. Mihail Popșoi
  9. Andrei Năstase
  10. Petru Frunze
  11. Maia Sandu
  12. Dumitru Alaiba

Deputaţi ai Partidului Şor de pe circumscripţia naţională:

  1. Petru Jardan
  2. Maria Albot
  3. Denis Ulanov
  4. Reghina Apostolova
  5. Vadim Fotescu
Candidaţi ai Partidului Şor de pe circumscripţia uninominală:
  1. Ilan Șor
  2. Marina Tauber
Candidaţi Independenţ: 
  1. Ion Groza
  2. Alexandr Oleinic
  3. Viorel Melnic

 

 

Pe aceeaşi temă

Lasă un comentariu