LIGA CAMPIONILOR: Manchester City vine la Kiev să se bată cu Dinamo

Meci de zile mari în această seară în capitala Ucrainei! Dinamo Kiev se va duela cu Manchester City în prima manșă din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Antrenorii celor două formații au declarat că își doresc victoria cu orice preț. Tot astăzi, PSV Eindhoven va întâlni în aceeași fază a competiției Atletico Madrid.
Antrenorul lui Manchester City Manuel Pellegrini se confruntă cu mari probleme de lot înainte de partida cu Dinamo Kiev din Liga Campionilor. Tehncianul nu va putea conta pe șapte titulari printre care Kevin De Bruyne, Wilfried Bony, Samir Nasri sau Jesus Navas. Chiar și așa, tehnicianul francez spune că echipa sa trebuie să-și asigure în mare partea calificarea după meciul din această seară.
"Cel mai important pentru mine este prestația echipei în meciul de la Kiev. Vreau ca jucătorii să dea totul pe teren. Știm că e o confruntare care va dura cel puțin 180 de minute, iar acum vom juca doar meciul tur. Trebuie să evoluăm la maxim pentru a avea o misiunea mai ușoar în partida retur", a spus Pellegrini.
City va avea viață grea în partida de la Kiev. Dinamo nu a mai pierdut pe teren propriu în cupele europene din 2014. Mai mult, chiar a reușit să-i elimine pe "cetăţeni" în optimile Ligii Europei, sezonul 2010-2011.
"Manchester City este formația care a marcat cele mai multe goluri în Premier League. Faptul că echipa a pierdut ultimele două meciuri, în campioant și respectiv în Cupa Angliei, nu înseamnă nimic. Chiar dacă sunt mulți jucători accidentați, City are suficienți fotbaliști de cel mai înalt nivel", a spus antrenorul ucrainenilor Serghei Rebrov.
Partida dintre Dinamo Kiev și Manchester City va începe la ora 21:45 și va fi transmisă în direct de Canal 3.
Tot înaceastă seară, PSV Eindhoven va juca pe teren propriu cu Atletico Madrid.
Sport