Juventus Torino a fost învinsă în deplasare de Genoa-1893

Juventus Torino a suferit prima înfrângere în actuala ediție a campionatului italian de fotbal. În cadrul etapei a 28-a, campioana en-titre a fost învinsă în deplasare de Genoa-1893 cu scorul de 0-2.

De menționat faptul că o seamă de jucători ai formației torineze, printre care și super-starul portughez Cristiano Ronaldo, nu au fost convocați pentru această partidă.

Gazdele au deschis scorul în minutul 72 prin mijlocașul Stefano Sturaro. Fostul jucător al "Bătrânei Doamne" a intrat pe teren în minutul 70, iar două minute mai târziu a și înscris pentru 1-0.

Zece minute mai târziu, nord-macedoneanul Goran Pandev a stabilit scorul final printr-o execuție de marcă.

Juventus este lider autoritar în clasamentul Seriei A, având înaintea acestei etape 75 de puncte la activ, 18 peste secunda clasată, Napoli Calcio.