Juventus şi-a mărit la 16 puncte avansul faţă de Napoli

Juventus Torino, liderul Campionatului Italiei, şi-a mărit la 16 puncte avansul faţă de Napoli.

"Bătrâna Doamnă" a câştigat meciul de pe terenul echipei napoletane, scor 2-1. Deja în minutul 25, gazdele au rămas în inferioritate numerică. Portarul Meret l-a faultat pe Cristiano Ronaldo şi a fost eliminat. Antrenorul lui Napoli l-a înlocuit pe atacantul Milik cu goalkeeper-ul de rezervă Ospina. Pjanic a marcat din lovitură liberă şi a deschis scorul.

Aproape de pauză, Can a dublat avantajul torinezilor. În debutul reprizei secunde, Juve a rămas în zece oameni. Pjanic a primit al doilea cartonaş galben pentru că a jucat balonul cu mâna.

Mai târziu, Napoli a redus din diferenţă prin Callejon, iar în minutul 83 a obţinut un penalty pentru henţ-ul lui Alex Sandro în careu. Insigne a ratat însă lovitura de la punctul cu var.

În următoarea etapă, "Juve" va juca acasă cu Udinese, iar Napoli va da piept cu Sassuolo în deplasare.