Juventus a remizat pe teren propriu cu Parma. Ronaldo a ajuns la 17 goluri marcate în actuala ediție de campionat

Juventus și Parma au oferit un adevărat spectacol în partida din etapa a 22-a din Serie A. Confruntarea desfășurată la Torino s-a încheiat la egalitate, scor 3-3. Cristiano Ronaldo, vedeta formației bianconera a reușit o dublă și a ajuns la 17 goluri marcate în actuala ediție de campionat.

Atacantul portughez mai are la activ 6 pase decisive și a devenit primul fotbalist din istoria clubului torinez cu un astfel de start fabulos.

Daniele Rugani a dublat avantajul gazdelor în minutul 62.

Antonino Barilla a relansat partida, după ce a marcat din centrarea lui Juraj Kucka.
Patru minute mai târziu, același Ronaldo a dus scorul la 3-1.

Oaspeții au avut o revenire incredibilă. Mai întâi Gervinho a redus din handicap în minutul 74, înscriind cu călcâiul. Parma a dat lovitura prin același Gervinho în prelungiri și a plecat cu un punct nesperat de la Torino.

De pasul greşit al lui Juventus a profitat principala sa rivală în lupta pentru titlu, Napoli. Discipolii lui Carlo Ancelotti au dispus cu 3-0 pe teren propriu de Sampdoria. Golurile Gazdelor au fost înscrise de Arkadiusz Milik, Lorenzo Insigne şi Simone Verdi.

După 22 de partide disputate, Napoli are la activ 51 de puncte.