Iurie Dudoglo, pe locul 8 la Campionatul European de haltere de la Kazan

Halterofilul Iurie Dudoglo a obţinut cel mai slab rezultat dintre reprezentanţii lotului naţional care au intrat în concurs până acum la Campionatele Europene de haltere de la Kazan.

Sportivul de 19 ani s-a clasat pe locul 8 din 12 participanţi în categoria de greutate de până la 62 de kilograme, după ce la proba smuls a ridicat 120, iar la aruncat 145 şi a acumulat în sumă 265 de kilograme.

Campion la această categorie a devenit turcul Bunyami Sezer, care a reuşit în sumă 298 de kilograme. Cu o zi înainte, la categoria de 56 de kilograme, un alt sportiv moldovean, Oleg Sîrghi a câştigat aurul, iar fratele lui Iurie, Ghenadie Dudoglo, a cucerit medalia de bronz la proba smuls.

În competiţia feminină, Cristina Iovu s-a clasat pe locul 7 în categoria de până la 48 de kilograme.

Miercuri, 13 aprilie, va intra în concurs un alt reprezentant al Moldovei, Alexandr Şpac, în categoria de 69 de kilograme.