IONIŢĂ, EROUL LUI CAGLIARI. Moldoveanul a marcat un gol şi a dat o pasă decisivă

Fotbalistul moldovean, Artur Ioniţă, a fost salvatorul echipei sale Cagliari Calcio în meciul de acasă cu AS Roma din etapa a 15-a a campionatului Italiei. Ioniţă a marcat un gol şi a dat o pasă decisivă, atunci când oaspeţii aveau un avantaj de două goluri.

În minutul 84, acesta a trimis mingea în poartă, în urma executării unui corner.

Internaţionalul moldovean a ieşit din nou în evidenţă în al cincelea minut de prelungiri, când l-a lansat pe Marco Sau, care a stabilit scorul final de 2-2.

Gazdele au reuşit să egaleze, chiar dacă au jucat în 9 oameni. Luca Ceppitelli şi Darijo Srna au fost eliminaţi din cauza protestelor. După această etapă, Cagliari ocupă locul 13 în clasamentul Seriei A, cu 17 puncte, iar AS Roma este pe 6 cu 21 de puncte.