Întrevedere la miez de noapte. Dmitri Rogozin s-a întâlnit cu Igor Dodon

Vicepremierul Federației Ruse, Dmitri Rogozin, a ajuns la Chișinău după miezul nopții. Deși era foarte târziu, întrevederea cu președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a avut loc în jurul orei trei dimineața și a durat aproximativ o oră, după care a urmat și un briefing de presă.
Despre aceasta a anunțat Igor Dodon pe pagina sa de facebook.
Oficialul rus i-a transmis lui Igor Dodon felicitări din partea conducerii Rusiei, dar şi invitaţia de a efectua o vizită oficială la Moscova în data de 17 ianuarie 2017. În capitala Rusiei, Dodon are programată o întâlnire cu liderul de la Kremlin, Vladimir Putin.
De asemenea, în cadrul întrevederii din această noapte Igor Dodon și Dmitri Rogozin au discutat despre perspectivele relansării relațiilor economie moldo-ruse.
PUBLIKA.MD aminteşte că Igor Dodon a fost învestit ieri în funcția de președinte al țării. El a depus jurământul, la Palatul Republicii, în fața a sute de invitați, printre care diplomaţi, oameni de artă, politicieni, personalități notorii din ţară, dar și de peste hotare.
Colanul prezidențial i-a fost înmânat de către Victor Popa, președintele interimar al Curții Constituționale, pentru că Alexandru Tănase este în concediu. Colanul va fi purtat la evenimentele deosebite. Este poleit cu aur și costă 140 de mii de lei.
După ceremonia de învestire, preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, a scris pe pagina sa oficială de pe o reţea de socializare că va avea cu Dodon o colaborare strict instituţională. Oficialul a mai spus că Republica Moldova are nevoie de stabilitate şi că va conlucra cu noul şef al statului în interesul cetăţenilor, în pofida viziunilor politice diferite şi contradictorii pe alocuri.
- ALEGERI MOLDOVA, TURUL II. Cum au votat moldovenii aflaţi în Italia
- Igor Dodon: Relaţiile dintre Republica Moldova şi Uniunea Europeană RĂMÂN NESCHIMBATE
- Zinaida Greceanîi este preşedintele interimar al Partidului Socialiștilor din Moldova
- Președintele ales al Moldovei, Igor Dodon, a plecat la Moscova. Care este motivul
- CÂND va fi învestit în funcţie Igor Dodon. Anunţul făcut de preşedintele Parlamentului
- Învestirea lui Igor Dodon în funcţia de şef al statului. Când şi unde va avea loc ceremonia