INTER MILANO, PRIMUL SUCCES. Italienii au învins cu 2-0 pe Borussia Dortmund

Inter Milano a obţinut prima victorie în actuala ediţie a Ligii Campionilor. Italienii au învins pe teren propriu, scor 2-0, pe Borussia Dortmund în grupa F. Lautaro Martinez a deschis scorul în minutul 22. Argentinianul a mai avut o şansa să înscrie în minutul 82, însă portarul formaţiei germane, Roman Bürki, a apărat penalty-ul executat de acesta.

"Nerrazzurii" au marcat totuşi pe contraatac, în minutul 89, prin Antonio Candreva.

Într-un alt meci, liderul grupei FC Barcelona s-a impus cu 2-1 la Praga în faţa Slaviei. Catalanii conduceau la pauză graţie golului înscris în al treilea minut al partidei de Lionel Messi. Cehii au replicat în minutul 50, când Jan Boril a reuşit egalarea.

În cele din urmă, spaniolii au plecat acasă cu 3 puncte. Fundaşul Slaviei, Peter Olayinka, a deviat balonul în propria poartă în minutul 57.

În grupa E, FC Liverpool, deţinătoarea trofeului, a surclasat-o în deplasare cu 4-1 pe Racing Genk. La "cormorani" Alex Oxlade-Chamberlain a reuşit o dublă, iar Sadio Mane şi Mohamed Salah au punctat câte o dată.

Golul de onoare a belgienilor a fost marcat de Stephen Odey.

FC Liverpool se află pe locul doi în grupă, la un punct distanţă de prima clasată Napoli. Echipa italiană a câştigat cu 3-2 disputa din deplasare cu austriecii de la Salzburg.

Un alt club englez, Chelsea Londra, a câştigat cu 1-0 partida de la Amsterdam cu Ajax în grupa H. Aceste echipe împart primele două locuri, având câte 6 puncte. Pe treaptă a treia se află Valencia.

"Liliecii" au terminat la egalitate meciul din Franţa cu Lille. În grupa G, Leipzig învins cu 2-1 pe Zenit Sankt-Petersburg, iar Benfica Lisabona a înregistrat victoria cu acelaşi scor în confruntarea cu Olympique Lyon.