Înfrângere ruşinoasă pentru Zenit St. Petersburg. Cine i-a învins

Proaspăta campioană a Rusiei, Zenit Sank Petersburg a suferit o înfrângere ruşinoasă în penultima etapă a campionatului. Echipa antrenată de Andre-Villas Boas, care şi-a asigurat titlul în etapa precedentă, a fost învinsă în deplasare de Amkar Perm cu scorul de 1-0.

Asta chiar dacă pentru Zenit au jucat toate vedetele, printre care Hulk, Rondon sau Garay.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Alexandr Kolomeiţev, la finalul primei reprize. Acesta a  înscris după un şut senzaţional din afara careului.

Atacantul naţionalei Moldovei, Igor Picuşciac a intrat în teren în minutul 83, atunci când l-a înlocuit pe Alexandr Prudnikov.

În urma acestei victorii, Amkar Perm s-a salvat de la retrogradare. Echipa pregătită de Gadji Gadjiev a acumulat 31 de puncte şi ocupă locul 11.

Celelalte meciuri din penultima etapă a Campionatului Rusiei vor avea loc duminică şi luni. Printre cele mai aşteptat partide sunt cele dintre Lokomotiv şi Kuban sau ŢSKA Moscova şi Rubin Kazan.