HALEP, CALIFICARE CU EMOŢII. Constănţeanca a eliminat-o pe americanca Alison Riske

Simona Halep a obținut cu emoţii calificarea în turul secund al celui de-al doilea turneu de Mare Şlem al anului, Roland Garros.

Liderul mondial a eliminat-o din competiţie pe Alison Riske din Statele Unite după un meci din trei seturi.

Halep l-a pierdut pe primul cu scorul de 2-6, însă le-a câştigat lejer pe următoarele două cu 6-1 6-1.

Anterior, cele două tenismene se mai confruntaseră o singură dată, în 2015, la Roma. Atunci, tot Halep a avut câștig de cauză.

Tenismena din România va juca în turul la Roland Garros cu o altă jucătoare din Statele Unite Taylor Townsend.

Calificarea în turul doi este recompensată la acest turneu cu 79.000 de euro şi cu 70 de puncte în clasamentul WTA.