Flamengo Rio de Janeiro a cucerit în premieră trofeul Supercupei Americii de Sud

Flamengo Rio de Janeiro, deţinătoarea câştigătoarea Copei Libertadores, a cucerit în premieră trofeul Supercupei Americii de Sud. După 2-2 în prima manşă a finalei, gruparea braziliană a spulberat cu 3-0 în returul de acasă pe Independiente del Valle din Ecuador, câştigătoarea Copei Sudamericana.

Gazdele au început perfect partida jucată pe celebrul stadion Maracana şi au marcat în minutul 19 prin Gabriel Barbosa, după o neînţelegere dintre portarul şi defensiva adversă.

Peste 4 minute Flamengo a rămas în 10 oameni în teren după eliminarea lui Willian Arão. Deşi au jucat în inferioritate numerică, elevii lui Jorge Jesus nu au redus viteză şi au majorat avantajul în minutul 62 prin Gerson.

Fotbaliştii de la Independiente del Valle au rămas şi ei cu om mai puţin în minutul 86, când Alejandro Cabeza a văzut cartonaşul roşu.

Ecuadorienii au încercat să reducă din handicap, însă au fost prinşi la contraatac, finalizat de acelaşi Gerson, care şi-a realizat o dublă.