FC Porto și Sevilla, ultimele două echipe calificate în optimile de finală ale Ligii Campionilor

FC Porto și Sevilla sunt ultimele două echipe calificate în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Lusitanii au câștigat cu 5-0 partida de pe "Estadio do Dragao" cu Leicester City și și-au securizat poziția secundă în grupa G. Gazdele au rezolvat meciul încă din prima repriză, când au înscris de 3 ori prin Andre Silva, Jesus Corona și Yacine Brahimi.

Portughezii au continuat recitalul și după pauză. Andre Silva a marcat din penalty, iar Diogo Jota a stabilit rezultatul final.

Într-o altă partida din această grupa, FC Copenhaga a învins cu 2-0 pe Club Brugge. Danezii s-au clasat pe locul 3 și vor juca în șaisprezecimile Ligii Europei, în timp ce Club Brugge a pierdut toate meciurile și a fost eliminată din cupele europene.

În grupa H, Sevilla a terminat la egalitate, scor 0-0, confruntarea cu Olympique Lyon. În urma acestui rezultat spaniolii au terminat faza grupelor pe locul secund, ce asigură participarea în optimile de finală ale competiției. De partea cealaltă, Olympique Lyon a rămas pe a treia poziție și a ajuns în Liga Europei.
Învingătoare a grupei a devenit Juventus Torino, care s-a impus cu 2-0 în fața codașei Dinamo Zagreb.

În grupa F, Legia Varșovia a câștigat bătălia pentru calificarea în Liga Europei în fața lui Sporting Lisabona. Polonezii au învins la limită cu 1-0 și au urcat pe locul 3. În această grupă

Borussia Dortmund a terminat învingătoare disputa cu Real Madrid pentru primul loc în clasament. Nemții au obținut remiza 2-2 pe Santiago Bernabeu, chiar dacă gazdele au condus cu 2-0 la pauză. Pentru prima dată din 2012 madrilenii nu vor fi cap de serie la tragerea la sorți pentru optimile Champions League.

În grupa E, ȚSKA Moscova a pierdut cu 1-3 partida decisivă pentru locul 3 cu Tottenham Hotspur și a ratat șansa de a merge în Liga Europei.

Cealaltă confruntare din grupă, Bayern Leverkusen - AS Monaco și nu a avut nicio miză. Cu primul loc deja asigurat, monegascii au cedat în Germania, 0-3. Primele meciuri din următoarea faza a Ligii Campionilor vor avea loc pe 14 februarie 2017.