Chelsea a câştigat derbyul Londrei cu Arsenal, programat pentru etapa a 20-a din Premier League

Chelsea a câştigat derbyul Londrei cu Arsenal, programat pentru etapa a 20-a din Premier League, scor 2-1. "Tunarii" au început mai bine şi au deschis scorul în minutul 13 prin Pierre-Emerick Aubameyang.

"Aristocraţii" au egalat în minutul 83 graţie golului marcat de Jorginho, care a profitat de o greşeală uriaşă comisă de portarul Bernd Leno.

Peste doar 4 minute elevii lui Frank Lampard au punctat din nou. Tammy Abraham a adus victoria echipei sale în urma unui contraatac.

Chelsea se află pe locul 4 în clasamentul campionatului englez, la 20 de puncte distanţă de liderul FC Liverpool. "Cormoranii" au învins pe teren propriu cu 1-0 pe Wolverhampton Wanderers. Senegalezul Sadio Mane a înscris singurul gol al întâlnirii în minutul 42.

Într-o altă partidă, Manchester City, campioana în exerciţiu, s-a impus acasă cu 2-0 în faţa celor de la Sheffield United. Sergio Aguero şi Kevin De Bruyne au marcat pentru "citadini".

City este a treia clasată şi are cu 14 puncte mai puţine şi cu un meci mai mult disputat decât FC Liverpool.