Celtic Glasgow a învins rivala sa de moarte Glasgow Rangers în derby-ul Scotiei

Celtic Glasgow a învins rivala sa de moarte Glasgow Rangers în derby-ul Scotiei. Campioana en-titre s-a impus în deplasare cu scorul de 2-0, într-o partidă contând pentru etapa a patra a campionatului.. Atacantul francez Odsone Edouard a deschis scorul în minutul 32.

Oaspeții au stabilit scorul final în prelungirile partidei prin irlandezul Jonathan Keyes. A fost primul gol înscris de atacant în această ediție de campionat.

Rangers a încheiat confruntarea cu un jucător mai puțin pe teren, după ce Jordan Jones a văzut direct cartonașul roșu, în urma unei intrări dure asupra lui Moritz Bauer. După 4 patru etape disputate, Celtic se află pe primul loc în clasament, cu 12 puncte la activ. De cealaltă parte, discipolii lui Steven Gerrard au suferit prima înfrângere din acest sezon.