Ceea ce nu reuşesc tinerii, fac veteranii. Judocanii moldoveni au venit cu trofee de la Praga

Judocanii moldoveni au adus acasă două titluri continentale, cucerite la Campionatul European printre veterani, desfăşurat la Praga.

Mihail Malear a devenit cel mai puternic sportiv la categoria 90 de kilograme, iar Viorel Marinescu a cucerit aurul la 100 de kilograme. Marinescu a cucerit anul trecut şi titlul mondial printre veterani, în timp ce pentru Malear aceasta a fost a doua medalie de aur obţinută la Europene.

Moldova a fost reprezentată la turneul din Cehia de trei sportivi şi a ocupat locul zece în clasamentul pe echipe.

Publika.md precizează că, vara trecută, Mihail Malear a luat aurul la europenele de la Paris.