Barça, pas greșit în La Liga. Catalanii au fost învinşi de Valencia

FC Barcelona a făcut un pas greşit în lupta pentru titlu în Campionatul de fotbal al Spaniei. Gruparea catalană a pierdut cu 0-2 partida de pe "Mestalla" cu Valencia, într-un meci din etapa a  21-a.

A fost primul eşec pentru deţinătoarea titlului cu antrenorul Quique Setien pe bancă.

În debutul jocului "liliecii" au beneficiat de un penalty, dar lovitura de la 11 metri a fost ratată de Maxi Gomez. Uruguayanul a devenit ulterior eroul disputei.  Atacantul a contribuit în minutul 48 la autogolul lui Jordi Alba, care a deviat nefericit mingea în poartă, iar apoi a închis tabela în minutul 77.

Valencia a înregistrat prima victorie în partidele de pe teren propriu cu FC Barcelona după o pauză de 13 ani.