Arsenal Londra este la un pas de eliminare din Liga Europei, după ce a pierdut meciul tur cu Stade Rennais

Arsenal Londra este la un pas de eliminare din Liga Europei. "Tunarii" au pierdut meciul tur din faza optimilor de finală ale competiției cu Stade Rennais, scor 1-3.

Formația engleză a înscris în debutul partidei, prin Iwobi, însă până la sfârșitul primei reprize a rămas în inferioritate numerică. Sokratis a primit două cartonașe galbene în decurs de 7 minute. Gazdele au egalat aproape de pauză, prin Bourigeaud.

În repriza secundă, Nacho Montreal a deviat balonul în propria poartă, iar în minutul 88 Sarr a marcat ultimul gol al partidei.

Tot aseară, Chelsea Londra a învins acasă pe Dinamo Kiev cu 3-0 prin golurile reuşite de Pedro Pedro, Willian și Hudson-Odoi.

Și formația Napoli este ca și calificată în sferturile de finală ale Ligii Europei, după ce a dispus cu 3-0 de RB Salzburg, campioana Austriei, semifinalistă în ediţia trecută, prin golurile marcate de Milik și Fabian Ruiz şi autogolul lui Jerome Onguene .

FC Sevilla a remizat surprinzător în meciul de acasă cu Slavia Praga, scor 2-2. Andaluzii au condus de două ori și au fost egalați de fiecare dată.

A fost o seară proastă pentru echipele rusești. Zenit Sankt Petersburg a cedat în partida de pe teren propriu cu Villarreal, scor 1-3.

FC Krasnodar a pierdut confruntarea din deplasare cu FC Valencia, scor 1-2. Pentru ”lilieci”, Rodrigo a înscris ambele goluri, iar Claesson a marcat pentru gruparea rusă.

În alte partide, Dinamo Zagreb a învins-o pe Benfica Lisabona cu 1-0, iar Eintracht Frankfurt a remizat acasă cu Inter Milano, scor 0-0.  Meciurile retur se vor disputa pe 14 martie.