Argentina și Belgia s-au calificat dramatic în sferturile de finală ale Campionatului Mondial

Argentina și Belgia s-au calificat dramatic în sferturile de finală ale Campionatului Mondial! Echipa sud-americană a eliminat Elveția în optimi, după ce a învins cu 1-0, marcând golul victoriei în ultimele minute ale reprizelor de prelungi.

Argentina a dat lovitura când toată lumea se gândea la loviturile de departajare. În minutul 118, Di Maria l-a învins pe Benaglio după o pasă excepțională a lui Lionel Messi.

Argentinienii vor juca în sferturile de finală cu reprezentativa Belgiei. Echipa antrenată de Marc Wilmots a învins SUA cu 2-1 doar după prelungiri.

După 90 de minute fără goluri, Belgia a deschis scorul în minutul 93, prin Kevin De Bruyne, iar Lukaku a marcat pentru 2-0 în minutul 105.

Americanii au redus din diferență la începutul reprizei secunde a prelungirilor, însă până la final nu au mai reușit să egaleze. Partida din sferturi dintre Argentina și Belgia se va juca pe cinci iulie, în capitala Braziliei.