Anna Şcerbakova a efectuat cel mai complicat element tehnic din patinajul artistic feminin la Skate America 2019

Anna Şcerbakova, tânăra patinatoare rusă, a făcut senzație la prestigiosul turneu Skate America-2019, care a avut loc la Las Vegas.

În cadrul programului liber, sportiva de doar 15 ani a efectuat cel mai complicat element tehnic din patinajul artistic feminin.

Această succesiune de sărituri a fost foarte apreciată de juriu, care la final i-a acordat tinerei patinatoare 18 puncte și 66 de sutimi.

Şcerbakova a câştigat proba individuală lîn competiția feminină, deşi după programul scurt ea era abia a patra clasată.

Pe locul secund a terminat favorita publicului local, americanca Bradie Tennell, care condusese clasamentul după programul scurt.

O altă sportivă din Federația Rusă, Elizateva Tuktamîşeva, a cucerit medalia de bronz.