ACROBAŢII UIMITOARE. Fraţii Wittenburg au câştigat CM de skydiving în sală

Sportivii din Statele Unite ale Americii au dominat copios competițiile pentru Cupa Mondială de Skydiving în sală, ce au avut loc în Franţa.

Surpriza turneului a fost furnizată de fraţii Noah şi Kayleigh Wittenburg, în vârstă de 12 şi, respectiv, 13 ani. Ei au avut o prestaţie impresionantă în proba de dublu mixt, pe care au câștigat-o.

Echipa Statelor Unite s-a impus şi în concursul pe echipe, proba verticală, în care câte patru membri ai fiecărei formaţii au avut misiunea de a executa acrobaţii sincronizat.

Rafael Schwaiger din Germania a câştigat concursul individual de freestyle.

Skydiving-ul în sală este un sport care simulează săritura cu paraşuta într-un spaţiu închis. În acest sens se folosesc tunelele de vânt, viteza acestora ajungând la peste 250 de kilometri pe oră.