Accident spectaculos la NASCAR. Un automobil s-a răsucit în aer la 360 de grade şi apoi a aterizat pe pistă

Un pilot de curse automobilistice a fost la un pas de tragedie în timpul cursei a doua din etapă secundă a play-off-ului din circuitul NASCAR, una desfăşurată pe autodromul din oraşul Lincoln din statul american Alabama.

Maşină condusă de Brendan Gaughan a fost implicată într-un accident, s-a răsucit în aer la 360 de grade şi apoi a aterizat pe pistă. Din fericire, sportivul a scăpat fără nicio zgârietură.

"Sunt deprins de rostogoliri de atunci de când am participat în campionatele de off-road. Este destul de uşor să zbori cu o maşină de curse. Este cel mai frumos lucru. Dacă e să fiu sincer, nu ştiu exact ce s-a întâmplat. Ţin minte că am fost lovit de automobilul condus de Brad Keselowski. Mi-a plăcut această ciocnire", a afirmat pilotul, Brendan Gaughan.

În urma impactului, Brendan Gaughan a fost nevoit să se retragă din cursă. Aceasta a fost câştigată de Ryan Blaney, care a fost urmat la potou de Ryan Newman şi Denny Hamlin, liderul clasamentului general al piloţilor.

Următoarea etapă a play-off-ului din circuitul NASCAR este programată pentru 20 octombrie la Kansas-City.