Academia Chişinău a detonat bomba în Divizia Naţională! Formaţia din Capitală a învins Sheriff Tiraspol

Academia Chişinău a detonat bomba în Divizia Naţională la fotbal! Formaţia din capitală a învins surprinzător liderul campionatului Sheriff Tiraspol chiar pe terenul acesteia. Oaspeţii au deschis scorul prin Mihai Roşca în minutul 6.

Sheriff a egalat în minutul 66 prin Ricardinho, însă Academia a smuls victoria aproape de finalul meciului. Alexandru Vremea a înscris golul decisiv în minutul 86.

Sheriff Tiraspol a suferit a cinciea înfrângere în această ediţie a Diviziei Naţionale şi totodată a treia pe teren propriu.

Echipa din stânga Nistrului nu a mai pierdut cinci meciuri într-un sezon de 17 ani.

Tot ieri, Milsami a învins pe Speranţa Nisporeni cu 1-0 şi a egalat la puncte în clasament pe Sheriff Tiraspol.