AC Milan a învins Udinese Calcio, scor 3-2

AC Milan a obţinut o victorie dramatică în Serie A. "Rossonerii" au învins pe San Siro, cu scorul de 3-2, formaţia Udinese Calcio, într-un meci din etapa a 20-a din Serie A.
Gianluigi Donnarumma, portarul "diavolilor milanezi", a comis o gafă imensă la primul gol al oaspeţilor, marcat de Jens Stryger Larsen.

După pauză, AC Milan a egalat prin Ante Rebic, iar apoi Theo Hernandez a înscris un gol senzaţional şi şi-a adus pentru prima oară în avantaj echipa.

Udinese a egalat în minutul 85 prin Kevin Lasagna, însă milanezii au smuls victoria în ultimul minut de prelungiri. Acelaşi Ante Rebic a marcat golul decisiv.

În urma acestui succes, AC Milan a acumulat 28 de puncte şi a urcat pe locul al optulea, la un singur punct de zona cupelor europene. Următoarea etapă trupa lui Stefano Pioli va juca pe terenul grupării Brescia Calcio.