A cucerit în premieră trofeul. Echipa naţională a Qatar-ului a învins-o pe cea a Japoniei

Surpriză în finala Cupei Asiei la fotbal, turneu desfășurat în Emiratele Arabe Unite. În finala mare de la Abu Dhabi echipa naţională a Qatar-ului a învins-o cu 3-1 pe cea a Japoniei şi a cucerit în premieră trofeul suprem al fotbalului de pe continentul asiatic.

Fotbaliştii din Qatar au deschis scorul în minutul 12, prin golgheterul Ali Almoez, care a încheiat turneul și cu titlul de golgheter, cu 9 goluri la activ. Naţionala Qatar-ului şi-a dublat avantajul în minutul 27, prin Abdulaziz Hatim.

După pauză, japonezii au redus din handicap prin Takumi Minamino. Aproape de finalul meciului, însă, căpitanul niponilor, Maya Yoșida a comis un henț în careu şi arbitrul a dictat penalty, pe care Akram Afif l-a transformat fără emoţii.

A fost a 5-a finală a Cupei Asiei jucată de naţionala Japoniei şi prima pierdută. Niponii au cucerit trofeul în 1992, 2000, 2004 şi 2011.