Vlad Filat în direct, la Fabrika LIVE TEXT

Foto: publika.md

(UPDATE 22.54) Vlad Filat: Sunt un şir de proiecte regionale la care Moldova va putea să participe. Asigurarea securităţii energetice va avea loc prin diversificarea surselor. Am convenit să investim  în ceva relevant.

(UPDATE 22.51) Vlad Filat: Suntem în negocieri cu Gazprom, situaţia nu este una simplă. Noi ducem în implementare obiectivele privind securitatea energetică a ţării.

(UPDATE 22.45) Vlad Filat: Reforma Procuraturii va fi dusă la bun sfârşit. PLDM nu are 51 de mandate în Parlament, pentru ca să ia decizii de unul singur.

(UPDATE 22.40) Vlad Filat: Nu renunţ la remanieri. Cel puţin 5 miniştri urmează să plece din Guvern, inclusiv din PLDM. Dacă sunt liberal-democraţi încă nu înseamnă că îşi fac bine meseria.

(UPDATE 22.34) Vlad Filat: La ora actuală sunt satisfăcut de activitatea Parlamentului. Eu personal mă aştept la mai mult decât faptul că Parlamentul pur şi simplu primeşte legile din Guvern şi le votează, le adoptă, le ajustează. Aici poate să fie un efort mult mai consolidat. Dar pe de altă parte, trebuie să înţelegem şi situaţia în care se află colegii dn Parlament.

(UPDATE 22.24) Vlad Filat: Sunt gata să prezint în Parlament raportul activităţii Guvernului. Dar în ultimii doi ani nu am avut măcar o perioadă de 3 luni de stabilitate, pentru a activa normal. Nu e o scuză, dar aceste aspecte trebuie să fie luate în vedere. Sunt probleme în AIE care aşa şi nu au fost rezolvate. Nu poţi fi eficient în totalitate atunci când eşti în campanie permanentă.

(UPDATE 22.20) Vlad Filat: În cazul deciziei luate de Curtea Constituţională, au fost apărate interesele acelor care folosesc aceste instituţii ale statului pentru a-şi apăra interesele şi aceştia sunt destul de abili. Nu am sarcină în a face imagine CC. Am făcut o declaraţie pe care mi-o asum în cunoştinţă de cauză. Am ajuns la o situaţie foarte periculoasă când CC se implică în a decide dacă cineva a fost destituit corect sau nu din funcţie, cum şi ce reforme trebuiesc implementate şi care nu.

(UPDATE 22.17) Vlad Filat: Dacă nu se va reuşi, vom merge până la urmă, vorbind de anticipate, în faţa alegătorilor, care vor decide, am făcut faţă aşteptărilor sau nu. Niciodată nu vei reuşi să obţii ajutor din afară cât timp nu te poţi ajuta pe tine din interior şi nu vei obţine aprecieri din afară decât dacă ţi le dai pe inter.

(UPDATE 22.13) Vlad Filat: Nu sunt satisfăcut de felul cum sunt realizate reformele în R. Moldova, dar nu pot să nu insist asupra faptului că anumite realizări au loc.

(UPDATE 22.05) Vlad Filat: Am renunţat la referendum pentru a nu merge împotriva opinie publice.

(UPDATE 22.04) Vlad Filat: Mă miră faptul că a ajuns domnul Voronin la un protest de 2.000 de oameni. E jalnic. Comuniştii îşi fac lor o defavoare.

(UPDATE 21.53) Vlad Filat: E uşor să fii în Parlament şi să faci declaraţii. Sunt oameni care răspund concret pentru ceea ce se întâmplă în ţară. E una să participi în procesul politic, şi mult mai complicat să cunoşti ce se întâmplă şi să vezi în perspectivă. Formule de genul "putem s-o întindem aşa până în toamnă" sunt distructive pentru ţară.

(UPDATE 21.46) Vlad Filat: Ori alegem preşedintele, ori mergem la anticipate, deoarece guvernarea pe care ne-am asumat-o nu avem cum să o realizăm în asemenea condiţii. Formulă de a guverna în vre-un fel nu accept.

(UPDATE 21.43) Vlad Filat: Sper că până joi, cel târziu vineri, vom reuşi să stabilim data alegerilor. Pentru PLDM e foarte important ca aceasta să fie data de 15.

(UPDATE 21.43) Vlad Filat: Poziţionarea PL drept filtru e absolut greşită. Dar am acceptat acest lucru. Domnul Dodon a spus că votează preşedintele, dar nu participă la actul guvernării. PL participă. Azi am avut discuţii deloc simple, dar rezultative, în urma cărora am venit cu patru candidaţi. PL au spus NU, unul. Bine, noi vom veni cu o candidatură.

(UPDATE 21.40) Vlad Filat: Am convenit cu toţii că, candidatura nu trebuie să aibă afiliere politică.

(UPDATE 21.39) Vlad Filat: Cât priveşte PL, nu am de gând să conving pe cineva. Colegii din PL au spus că dacă propunem un candidat conjugat, ei vor vota. Tare sper că au fost declaraţii sincere, urmează să vedem faptele.

(UPDATE 21.37) Vlad Filat: Când vom ajunge să înaintăm candidatul, el va vorbi de la sine despre criteriile după care a fost înaintat. Cu cei pe care i-a propus noi, PLDM, am discutat personal.

(UPDATE 21.35) Vlad Filat: Avansăm în negocieri. Am ajuns în situaţia când să discutăm deja 4 candidaturi, spun asta după întâlnirea cu colegii din PD. Mai puţin contează din ce liste vin. Mâine putem deja să ajungem să discutăm un candidat.

(UPDATE 21.32) Vlad Filat: Important e să spunem oamenilor când va avea loc alegerea preşedintelui. Acest lucru urmează a avea loc pe data de 15. Numai berbecii merg aşa prioritar, fără să-şi schimbe opţiunea.

A promis că preşedintele va fi ales în toamna anului trecut, dar acest lucru nu s-a întâmplat. Pe 15 ianuarie, împreună cu ceilalţi lideri AIE, a declarat că unica soluţie pentru depăşirea crizei este referendumul. Însă, în două săptămâni, a renunţat la ideea salvatoare. Acum promite că preşedintele va fi ales... în martie. Îl putem crede de data aceasta?

Aflăm de la Vlad Filat, astăzi, la Fabrika.

Ultimele articole Politică

Interesele politicienilor şi împotmolirea în Parlament a reformei propuse de Ministerul Economiei

Atragerea capitalului privat în sectorul public este reforma propusă de ministrul Economiei,...»

Lupu îi face din deget lui Filat: Este ultima dată când accept legile pe ultima sută de metri

Preşedintele Parlamentului Marian Lupu spune că proiectul Legii privind reforma Centrului...»

Ne numim Republica Moldova de 21 de ani

Sărbătoare astăzi pentru cetăţenii moldoveni. Ţara noastră aniversează 21 de ani de când fosta...»

Socialiştii nu vor vota Legea privind egalitatea de şanse

Grupul parlamentar al socialiştilor va vota împotriva adoptării Legii privind egalitatea de...»

Coaliţia Nediscriminare: Guvernul se grăbeşte cu Legea privind egalitatea de şanse

Coaliţia Nediscriminare este nemulţumită de modul "netransparent" în care Guvernul a avizat...»

Faza zilei la Guvern: Cum Formuzal se dă huţa VIDEO

Zi tensionată la Guvern după ce ministrul Justiţiei a solicitat introducerea pe ordinea de zi...»

Articole relationate

Filat: PLDM şi PD au selectat 4 candidaţi la preşedinţie. Mâine ar putea fi unul

Liderul PLDM, Vlad Filat, a anunţat că liberal-democraţii şi democraţii au convenit, astăzi,...»


Comentarii
Nume*
Email*
Text*
Cod*
capcha
comentariu nou
Actorul Vasile Butnaru a spus:
email 1 email
Actorul Vasile Butnaru
Joi, 29 Martie 2012 12:27
Mult Stimat Oligarh,grabeste-te.Mana intinsa a actorului basarabean este Mana Lui Hristos care te cheama la ... binefacere.
răspunde
Andres a spus:
email 0 email
Andres
Miercuri, 22 Februarie 2012 14:21
V.Filat merită criticat dur, pentru că piruetele lui uneori ne ameţesc.Dar să fie criticat de un jurnalist cu notorietate şi o ţinută morală pe măsură. Cu regret N. Morari şchiopătează atât la capitolul "profesionalism", cât şi la capitolul "morală". Iar în cosecinţă televiziunea PUBLIKA cade la nivelul unei prese de mahala. E trist faptul fiindcă aşteptările au fost altele.
răspunde
ion a spus:
email 1 email
ion
Miercuri, 22 Februarie 2012 13:06
Partizanii unor partide o ataca pe Natalia Morari din mentalitatea lor PARTINICA, adică vorba lui Ilici:"Cine nu e cu noi - e contra noastră". Nu-i chiar asa - un jurnalsit profesionist nu trebuie sa fie cu nimeni, decât cu Maria Sa, Telespectatorul si Maris Sa, Adevarul. Jurnalista isi face datoria si pune întrebări incomode oricui si nu e vina ei ca răspunsurile la aceste întrebări conving sau mai putin conving - asta depinde nu numai de măiestria oratorica, ci si de fapte concrete realizate de fiecare persoana. Conducătorii noștri s-au deprins decenii a rând cu o mass-media in rol de "cenușăreasa", de sluga, docila. La "Moldova-1" cred ca "tradițiile" se mai păstrează, iar la "Publika" el n-au fost si nici nu trebuie sa fie, întrucât însăși mass-media independenta are menirea de a fi o Putere aparte in Stat. Criticile la adresa Nataliei Morari sunt subiective.
răspunde
ian a raspuns:
email 1 email
Miercuri, 22 Februarie 2012 13:17
Daca societatea civila si telespectatorii au NU PUȚINE ÎNTREBĂRI INCOMODE fata de AIE - cum doriți sa procedeze ea - sa le adreseze sau sa le dea la o parte, contrar așteptărilor telespectatorilor, si sa întrebe numai despre cifre si realizări? Prin întrebările puse si la alte ediții se poate de observat ca jurnalista cauta sa ajute participanții sa ajungă la careva concluzi, decizii, sa miște carul din loc - asta e mai important decât laudele cu tenta electorala.
Alexei a raspuns:
email 1 email
Miercuri, 22 Februarie 2012 14:08
Domnule Ion, încep cu constatarea că V. Filat nu trebuie să fie cruţat. Dar acest fapt nu o plasează pe N. Morari în rândul celod drepţi. Dacă e să analizăm emisiunile ei cu atenţie vom ajunge la concluzia că ele sunt de sorginte şovină şi au un anumit scop; totul în Moldova e rău şi ne aşteaptă apocalipsa. Ore la moara cui se toarnă o aşa apă? Aduceţi-vă aminte de moartea tânărului de la Vdul-lui-Vodă. În condiţia când subiectul era unul de prim-plan, N. Morari l-a ocolit cu desăvârşire, oare de ce? Ori îi este frică să nu-i supere pe ruşi? ori să analizăm deplasarea ei, cu I. Boţan la sediul lui V. Plahotniuc; nu miră însuşi deplasareaci emisiunea în care i-a fost acordat cuvântul unui plotician român (C.Guşă), care în românia are reputaţie de agent rus. Acesta l-a atacat atât de dur pe V. Filat încât am rmas crucit. Oare de ce i-a fost acordat microfonul acestui individ pro-rus? Nu-l stimez pe I. BNoţan, considerându-l un nar
Alexei a raspuns:
email 1 email
Miercuri, 22 Februarie 2012 14:13
Prelungirea comentariului: considerându-l pe I.Boţan un narţis-demagog. Dar aseară şi el şi-a dat seama că N.Morari o dă rău în bară şi a doat dovadă de bun simţ şi a aplanat incidentul. Să nu idealizăm presa şi pe jurnalişti. Fiind puterea a 4-a acesasta nu însemnă că ea este superioară puterilor 1.2, etc. Toate sunt ieşite dintr-un pântece.
Sava a spus:
email 0 email
Sava
Miercuri, 22 Februarie 2012 12:43
V.Filat de departe nu e personajul politic care tebuie jelit şi apărat, a comis multe păcate. Dar nu m-aşi mira dacă într-o zi o voi vedea pe acestă fâţă Morari la mitingurile lui Roşca. Se pare că ei slujesc unui şi acelaşi şef.
răspunde
Vadim a spus:
email 0 email
Vadim
Miercuri, 22 Februarie 2012 12:27
Pentru mine FABRICA demult a devenit o emisiune în care apa chioară este tunată la newsfârşit dintr-un pahar în altul de moderatoare şia aşa zisii analişti. iar uneori acestă apă, cu iz de provocare este aruncată şi unii politicieni prefăcându-se în linşaj şi descreditare. Senzaţia e că moderatoarea slujeşte cuiva care doreşte isterizarea societăţii şi ajungerea la revolte imprevizibile. Aseară, slavă Domnului, că lui I. Boţan i-a venit mintea la cap şi a calmat spiritele. Iar moderatoarea a demonstrat că este şi needucată, şi mediocră, chiar dacă ea se crede jurnalos de marcă. E păcat fiindcă televiziunea Publica era una promiţătoare.
răspunde
sergiu a spus:
email 0 email
sergiu
Miercuri, 22 Februarie 2012 10:22
Sunt si eu in fiecare seara pe Publica,incercind sa inteleg mai cu seama pentru ce merite aceasta jurnalista, Natalia Morari, prezinta o emisiune in care este absolut inafara subiectului. E mai mult decit enervanta insasi dictia D-ei. De calitatile de jurnalista ,cred ca e clar pentru toata lumea. Sa scris mai jos despre infantilism - absolut deacord.Nu o singura data a dat dovada de el,mai cu seama atunci cind in fata are niste personalitati puternice . Asta vorbeste despre faptul ca da fisuri,aceasta "mare jurnalista" Natalia Morari. Ca sa fii moderator la un asemenea proiect, cum este "Fabrica" trebuie saai cunostinte in domeniu ,pe fiecare subiect aparte,deci,trebuie sa fii o persoana integra,inteligenta si ferma ,trebuie sa te documentezi serios ca sa nu fii pusa " in calosi" ca o eleva . Aseara chiar a fst jalnica moderatoarea! Bine ca D-ul Botan,fiind mai intelept si citind macar din cind in cind codul deontologic,intervenea ca sa nu admita caderea in prapastie
răspunde
Vasile a spus:
email 1 email
Vasile
Miercuri, 22 Februarie 2012 09:20
Când au apărut televiziunile Jurnal şi Publika m-am bucurat, dar astăzi le privesc tot mai puţin fiindcă nu pot suporta criticele şi stâmbăturile lui Cheianu şi permanentul răxcolit prin gunoaie de la Publika. Emisiunea Fabrica deja o vizionez doasr la ocazii fiinedcă am crezut şi mai cred că acestă ţaţă mancurtă N. Morari(să-mi fie ertată expresia) şi omniprezenţeii ei analişti sunt demagogi. Ceia ce am privit aseară a fost un dezastru. Cu toate rezervele pentru I. Boţan, aseară el a dat dovadă de tact şi într-o oarecare măsură a salvat emisiunea. Iar despre N.Morari e şi ruşine de amintit. Calitate jurnalistiucă- ZERO, ambiţie peste limite şi momente de incultură până la greţosenie. Cum s-a exprimat însuşi ea într-o emisiune: "Пора менять бл...й"
răspunde
marin a spus:
email 1 email
marin
Miercuri, 22 Februarie 2012 08:34
d Morari unde este mesalul meu, de ce lalti sters daca sinteti asa de cinstiti? nu va face fata.
P.S. Mesajul meu nu continea nimic necenzurat, numai ca mi-am expus punctul de vedere, cum a fost condusa emisiunea Fabrica aseara
răspunde
xaoc a spus:
email 0 email
xaoc
Miercuri, 22 Februarie 2012 06:23
poze hazlii cu politicieni http://954b4deb.ultrafiles.net
http://7aa018da.ultrafiles.net
răspunde
Teodor a spus:
email 0 email
Teodor
Miercuri, 22 Februarie 2012 00:17
Va privesc fiindca am nevoie de o analiza ca sa inteleg daca mai merita sa mai ramin in tara aceasta.Dupa seara aceceasta nu mai sunt sigur ca mai merita.
răspunde
Citeste mai multe comentarii afişează următoarele 10 comentarii Citeste mai multe comentarii
Citeste mai multe comentarii afişează toate comentariile Citeste mai multe comentarii
CHISINAU LIVE »
Newsline »
Abonare newsletter
Solutie tehnica si design
Strategy & Technology For Digital Publishing
Mentenanta si dezvoltare
Fast Forward