Revolte la Cahul. Un grup de membri şi simpatizanţi ai Partidului "Patrioţii Moldovei" şi ai Ligii Tineretului Rus s-au întrunit în oraş pentru a protesta împotriva condamnării regimului totalitar comunist şi a interzicerii simbolurilor comuniste.
Aceştia au blocat calea reprezentanţilor Consiliului Unirii şi ai Platformei Civice "Acţiunea 2012" care au anunţat că intenţionează să dea foc simbolurilor comuniste.
Simpatizanţii Partidului Patrioţii Moldovei au fost agresivi, astfel, încât poliţiştii au fost nevoiţi să intervină în forţă.
Publika.md menţionează că Platforma Civică "Acţiunea 2012" este formată din organizaţii neguvernamentale care susţin ideea unirii Republicii Moldova cu România.
Liderul comuniştilor, Vladimir Voronin, critică intenţia Consiliului Unirii şi spune că astfel începe fascismul.
Hotărârea privind interzicerea simbolurilor comuniste, dar şi condamnarea crimelor regimului totalitar comunist a fost votată în ultima şedinţă a Legislativului din sesiunea de primăvară-vară de către coaliţia de guvernare.
afişează următoarele 10 comentarii
afişează toate comentariile
Liberalii lui Ghimpu vor vota noul guvern, altfel vor dispărea de pe scena politică
Apărarea lui Plahotniuc e constituţia
Voluntarul zilei ADUCEM BASARABIA ACASĂ: Romulus-Andrei Bena
CC-unica instituție care ține piept banditului de Filat și mormolocului Timnofti!!!!
PLDM: Cine nu sunt cu noi, sunt împotriva noastră !