Cetăţenii se sufocă în transportul public. Chirtoacă: Am promis troleibuze noi, nu şi aer condiţionat

NĂDUF ÎN TRANSPORTUL PUBLIC

Pe vreme caniculară, este practic imposibil să călătoreşti cu transportul public din Capitală. Asta pentru că în troleibuze şi microbuze nu ai cu ce respira. Aparatele de aer condiţionat lipsesc cu desăvârşire. Chiar şi în troleibuzele noi situaţia este la fel. Primarul Capitalei are şi o explicaţie. "Noi am promis troleibuze noi, nu şi aer condiţionat în ele", menţionează Chirtoacă.

În timp ce afară sunt peste 30 de grade, în troleibuzele vechi care circulă pe străzile Capitalei e şi mai cald. "E greu, dar e mai bine decât în microbuze. În troleibuz e mai mult aer totuşi", relatează o călătoare.

Nici troleibuzele noi nu sunt dotate cu aparate de aer condiţionat. Temperatura aerului după amiază este de aproape 34 de grade Celsius. Locuitorii Capitalei regretă că troleibuzele noi nu sunt echipate corespunzător sezonului canicular, dar se conformează situaţiei.

Şoferii care conduc unităţile de transport public spun că le este greu să muncească în aşa condiţii, dar nu au încotro.

Primarul Dorin Chirtoacă spune că le-a promis locuitorilor Capitalei troleibuze noi, dar nu a promis că acestea vor avea şi aer condiţionat. Aşa că va trebui să suportăm şi în continuare năduful din transportul public.

Nici în microbuze nu este, însă, mai bine. În majoritatea, aerul condiţionat lipseşte.

Luni, cea mai înaltă temperatură în Capitală a fost înregistrată la ora 15.00, 35 de grade Celsius.

Ultimele articole Social

Încă un moldovean prins că fura motorină din rezervorul locomotivei din trenurile CFM

Un nou furt de motorină din rezervorul locomotivei din trenurile Căii Ferate din Republica...»

Singura modalitate de a lupta cu bolile oncologice este prevenirea lor

Sănătatea este cea mai fragilă valoare. Singura modalitate de a lupta cu bolile oncologice este...»

Accident rutier soldat cu moartea a unui şofer pe traseul Bălţi-Râbniţa

Un şofer , în vârstă de 55 de ani, a decedat după ce automobilul în care se afla s-a ciocnit...»

Atacatorii de la Sângerei au fost prinşi de poliţişti! Printre ei este şi o studentă a unei universităţi din Capitală

Poliţiştii au reţinut trei persoane bănuite că ar fi săvârşit un atac tâlhăresc . Atacul a avut...»

Aşa-zisul hoţ în lege "Micu" se teme pentru propria viaţă: Persoane din MAI vor să mă lichideze

Aşa-zisul hoţ în lege Petru Popovici-Gâlcă, alias "Micu", se teme pentru propria viaţă . El...»

"AIE a aprobat o lege care vine în contradicţie cu prevederile Codului Muncii"

Trăim în ţara în care ocuparea unei funcţii nu se face după criteriul profesionalismului, ci...»

Articole relationate

Dorin Chirtoacă rămâne primar! Judecătorii de la Bălţi au decis să îi valideze mandatul

(Update: 13.45) Judecătorii Curţii de Apel Bălţi au decis să valideze mandatul primarului de...»

Dodon: Referendum pentru demiterea lui Dorin Chirtoacă

Consilierul comunist Igor Dodon promite să nu absenteze de la şedinţele forului municipal...»

Topul problemelor pe care ar trebui să le rezolve consilierii municipali

Drumuri mai bune, străzi curate, mai multe locuri de parcare, terenuri de joacă pentru copii şi...»


Comentarii
Nume*
Email*
Text*
Cod*
capcha
comentariu nou
Marina a spus:
email 0 email
Marina
Joi, 14 Iulie 2011 14:24
La moldoveni mai bine sa nu le dai nik, atunci ei sunt mai fericiti, dar asa, cit nu le-ai da tot nu le-ajunge. in privinta la troleibuze as spune ka sunt foarte confortabile, si daca lumea ar fi mai civilizata si nu s-ar urca pina nu se pot inchide usele, atunci ar fi bine. Si cei care spun ca le e mai comod cu cele sovietice, lasa sa se urce in ele si sa mearga, nu in troleibuze europene!!! Apropo cine a spus de costul calatoriei are perfecta dreptate, toti vor cu 2 lei sau pe gratis sa le dea mur in gura... mai puneti-va oleaka pofta in kui....
răspunde
diploid a spus:
email 1 email
diploid
Marţi, 12 Iulie 2011 13:36
Aerul conditionat în mijlocul de trasport in comun este obligatoriu, ca traim totusi in secolul XXI. Alte state il au de 50 de ani, ce naiba? Las sa fie mai putine troleibuze, dar sa nu traspiri si sa lesini in ele. Exprimarea lui Chirtoaca ”Am promis troleibuze noi, nu şi aer condiţionat...” imi suna mie asa de parca ne-a fentat, stii, adica, ha, v-am prins.
răspunde
Camarad a spus:
email 1 email
Camarad
Marţi, 12 Iulie 2011 12:35
Eu cred ca pentru DOI LEI,noi trebuie sa spunem multumesc ca avem astfel de troleibuze.
răspunde
Oleg a spus:
email 5 email
Oleg
Marţi, 12 Iulie 2011 12:09
Chirtoaca a procurat din banii nostri troleibuze asa mai eftine ca sa nu zica nimeni ca 4 ani au trecut degeaba!!! Iar la noi au fost date test vreo 5 -6 ani in urma 2 trolebuse scoda cu aier conditionat , conducerea s-a schimbat si avem ce avem!...
răspunde
RUS a spus:
email -2 email
RUS
Marţi, 12 Iulie 2011 08:32
LASA-I SA APERE INTERESELE KREMLINULUIPE ACESTI ANTIROMANI(ANTIMOLDOVENI)-CARE NU STIU ISTORIA!LASA-I SA INCEAPA EI PRIMII RAZBOI CIVIL!EI VOR VARSARI DE SANGE-SUNT NISTE PROVOCATORI CARE NE CHEAMA SA NE OMORAM UNII PE ALTII CA PE NISTE FRATI
răspunde
CASTO999 a raspuns:
email -2 email
Marţi, 12 Iulie 2011 08:34
corect ei intotdeauna provocau nemaivorbind de tradatorii liberali
TRM a spus:
email -2 email
TRM
Marţi, 12 Iulie 2011 08:30
pentru cei care ii numesc pe romani tigani:inseamna ca noi moldovenii daca ii numim pe fratii nostri de peste prut tigani inseamna ca si noi suntem tigani?-de aici reiese ca comunistii sunt fatarnici numindu-i pe romani nazisti.toromacule au fost cativa romani rai dupa cum si rusii supusi lui stalin zombatule dar nu toti!nu faceti de rusine pe fratii nostri pentru ca va faceti si pe voi.
răspunde
BRANDER a spus:
email 1 email
BRANDER
Marţi, 12 Iulie 2011 01:30
In troleibuzele din occident este aer conditionat. Dar o calatorie pentru o directie acolo costa 1,5 Euro sau 24 lei MDL. Jurnalistii de la Publika TV sunt gata sa comenseze diferenta de pret ?
răspunde
valiter a spus:
email 2 email
valiter
Marţi, 12 Iulie 2011 00:13
Ganditi, nu poti pune aer cond. in troleibuse(cred ca nici chirtoaca nu stie) cu opriri la fiecare 7/10 min cu usile vor lucra in zadar, or temp. setata va fi atat de joasa ca toata lumea ar avea probleme cu sanatatea.
Pana acum nimeni nu avea probleme cu temp.aerului in rutiere. Troleul bate bate microbusul si la calitatea mersului si sincer daca are geamurile deschise chiar nu are nici o problema caci nu mai suntem cel mai cal loc de pe fata pamantului.
Pentru soferi cate un ventilator as pune daca nu e posibil de montat aer.
răspunde
Ion a spus:
email 13 email
Ion
Luni, 11 Iulie 2011 23:08
Te-a întrebat cineva cine eşti tu?
răspunde
Алексей a spus:
email -2 email
Алексей
Luni, 11 Iulie 2011 22:25
вопрос: во времена Советского Союза - чем занимался этот прорумынский выкормыш Киртоакэ?
ответ: во времена Советского Союза этот урод еще был маленьким. Его хотели абортировать,но он вышел через задний проход!
răspunde
pavel a raspuns:
email -2 email
Marţi, 12 Iulie 2011 00:47
dalbaeob ti s sovetskogo saiuza ,4em mojet rebeonok zanimatsea v let 12-14???????izveni no tebea po drugomu nazvati nelizea ;)
BRANDER a raspuns:
email -2 email
Marţi, 12 Iulie 2011 01:25
Rusul vine cu timpenia lui. Urla porkul !!!
Citeste mai multe comentarii afişează următoarele 10 comentarii Citeste mai multe comentarii
Citeste mai multe comentarii afişează toate comentariile Citeste mai multe comentarii
CHISINAU LIVE »
Newsline »
Abonare newsletter
Solutie tehnica si design
Strategy & Technology For Digital Publishing